Zdraví
- Navštívil jsem mnoho seminářů, kde se hovořilo — tento lék/preparát 10 dní před začátkem chovné sezóny, pak tento a pak zase tento atd., atd. Proč? Pokud jednou s léky začneme, už to bez nich nikdy nepůjde!! Pokud holub onemocní, můžeme ho utratit, nebo opět uzdravit jeho nemoci odpovídajícími léky. Budeme u lidí dělat preventivně chemoterapii proti rakovině? Zaručeně ne. Proč tedy podávat holubům léky proti nemocem, které nemají?!! Podle mě — příčiny, proč holub/holubi onemocní: 1.) přeplněný holubník 2.) vlhko v holubníku 3.) cizí holubi zařazení do chovu 4.) stálé podávání léků holubům, které ničí střevní mikroflóru. Pokud však budou vytvořeny podmínky splňující body 1-3, budou problémy se zdravím u našich holubů stejně. Nejlepším lékem pro naše holuby je ŽÁDNÝ LÉK. Zde je možné říci, že jeden gram prevence je jako kilogram léků. Klíčem je chovat jen od holubů, kteří jsou zdraví a náš holubník jim dobře prospívá. Nikdy nechovat od holubů nemocných, či pohublých. Jednou jsem toto pravidlo porušil a jednu mladou stříbřitou holubici pomocí léků uzdravil. Tuto jsem pak přenechal Billu Diemerovi. U něho již za dva dny jevila známky nemoci a poté uhynula. Vzpomněl jsem si pak, že již jako mladá nebyla v kondici a dostávala léky. Dnes již něco takového neudělám (léčit). Takové zvíře nám nic nepřinese. Pokud chceme vytvořit rodinu — takového jedince prostě nepotřebujeme!! Již před padesáti roky mě jeden z mých učitelů, pan Cecil Behr učil, že místo léků jsou lepší probiotika ( v Německu známá věc již více než 200 let), která udrží zdravou střevní mikroflóru.
- Velmi důležitým faktorem je také udržení správného PH v pitné vodě, která musí mít PH 6, nebo méně. Nejlepším antibiotikem na rány je med. Toto bylo známo již před 4 000 léty ve starém Egyptě a platí to doposud.
- Pokud je PH pitné vody správné, nepijí naši holubi každý den obrovské množství baktérií, ale střeva zůstávají zdravá. Dobré bakterie prospívají zdraví, pokud holubi dostávají probiotika a vodu se správným PH. Pokud dostanou holubi nějaká antibiotika, neničíme jejich pomocí (antibiotik) jen špatné bakterie, ale ničíme i ty dobré. Poté stojí mnoho času „zotavit" užitečnou střevní mikroflóru.
- Nečistím holubníky, pokud je sucho — metoda suchého trusu výborně prospívá holubům (poznámka — Bob Vincent žije v Arizoně, kde je přes léto 40'C a v zimě ještě plus 20'C).
- Co dělám, pokud si přinesu nějakého cizího holuba? Dám ho do karantény a dostane antibiotika. Poté do pitné vody přidám trus mých zdravých holubů. Pokud toto onen jedinec ve zdraví přežije, dám ho mezi své ostatní holuby... V době, kdy jsem ještě bydlel v Kanadě, jsem nedal zvířata, která byla na výstavě, mezi své ostatní holuby dříve, než za dva měsíce. Ti, kteří mě navštívili vědí, že mám holuby v chovných boxech. Do těchto chovných boxů dávám holuby po výstavě na dobu 1 — 2 měsíců. Každý rok vystavuji na dvou výstavách — v listopadu a v lednu. Po výstavě jsou vystavení holubi umístění do chovných boxů, kde poté také odchovávají své potomstvo od března do června. Poté teploty venku stoupnou na 40'C a já je přemístím do velkého holubníku.
- Velkým bonusem v životě chovatele jsou vědomosti o holubech a podnebí, ve kterém žije. V Arizoně je vlhkost vzduchu v březnu asi 6% a v červnu ještě asi 30%. Vše je suché a stejně tak trus holubů je suchý během minuty.
- Do pitné vody můžeme přidat trochu piva, nebo jablka, pomeranče — vše má vliv na PH vody, také mrkev je dobrá. Holubi to milují. Pokud je v létě venku velké horko, holubi milují česnek v pitné vodě. Když přemisťuji holuby z chovných boxů do velkého holubníku, dostanou všichni tabletu proti trichomoniáze.
- Chtěl bych zde jen poznamenat, že klima v holubníku je nesmírně důležité, aby naši holubi dobře prospívali. Pokud jsou poměry (klima) v našem holubníku dobré, PH — kyselost vody, probiotika, kvasnice, česnek, atd., atd. a nějaký jedinec přesto onemocní, utratím ho.
- Pokud musí jít nějaký cizí chovatel do mého holubníku, musí nejprve projít vanou s desinfekcí, čímž jsou případné „nemoci" z jeho bot zničeny.
- Jeden příklad: Pokud máme doma zvíře, které má křivé prsty na nohou (nebo kříve — stáčí prsty), dáme ho stranou a podáváme vitamíny. Pokud ani po vitamínech není patrné zlepšení, pak není tento jedinec dostatečně „silný" a je lépe ho vyřadit!!!
Chovná technika
- Dvojité dávkování: Nějaký jedinec v holubníku má zvláštní chovnou hodnotu (odchovává výtečné potomstvo; přenáší nějakou vlastnost na potomstvo). Můžeme s ním udělat dvě věci. Tohoto jedince napářit na co nejvíce protějšků a pozvolna s ním vylepšovat chov. Můj učitel Egon Thiel mi však řekl, že mám toto zvíře napářit na protějšek, který má/přenáší stejné přednosti/vlastnosti. Mladá zvířata z tohoto páření (v F1 budou přednosti těchto rodičů ještě více geneticky upevněny) pak napářit na ostatní nejkvalitnější jedince v chovu. Tímto způsobem budou přes tato mladá zvířata tyto přednosti/vlastnosti rychleji rozšířeny v chovu a celý chov bude rychleji zlepšen.
Shotgunning
- Jednou se mi podařilo odchovat od jednoho páru 13 mláďat vynikající kvality. Byla to ponejvíce výtečně hodnocená mláďata na výstavách, ale je tomu již 25 let... I zde jsem se zeptal Egona, co mám dělat. Na-pářit sourozence spolu a dát syna k matce a dceru k otci? On mi však řekl, že je mám napářit na ostatní výborné jedince v chovu bez ohledu na barvu. Za-pářil jsem 7 holubic a 3 holuby a všechna mláďata, která z těchto párů vzešla, byla bratranec / sestřenice — tedy lehce udělaná příbuzná rodina, na které jsem postavil svůj chov!!
Rodina a křížení
- Pokud začneme s křížením úplně nových/cizích zvířat do našeho chovu/rodiny, pak je lepší tyto „křížence" držet zcela odděleně od naší původní rodiny. Pokud se nedostaví očekávaný výsledek z těchto nových jedinců, je naše původní rodina od těchto „kříženců" ochráněna. Já doporučuji při zlepšení této rodiny „kříženců" (při dosažení očekávaného výsledku) počkat 5 let a poté se rozhodnout, se kterou rodinou budeme dále pracovat — zda-li s naší původní rodinou, nebo s rodinou „kříženců".
Tři bratři
- Pokud se rozhodneme do chovu pávíků přenést nějakou zcela novou barvu, je nejlepší, jak mi mnohokráte radil Egon Thiel, začít se třemi bratry, které napáříme na tři holubice v nové, námi požadované barvě. Z těchto páření pak necháme opět tři bratry z páru, ze kterého jsme odchovali nejlepší mláďata. Starý pár vyřadíme a dále budeme chovat opět ze tří bratrů, které napáříme na holubice pávíků atd., atd. Tedy opět tři bratry a ostatní zvířata vyřadíme....
Spojitost
- Zcela určitě u pávíků existují geny, které jsou spolu vzájemně propojeny; tak jako velký vějíř/dlouhé letky; velký vějíř/slabé nohy; kulaté těloNysoko položená hlava a úzká křídla/malý vějíř. Pokud se však tato „spojitost" na nějakém jedinci podaří „rozbít" (oddělit) — například velký vějíř/silné nohy; velký vějíř/krátké letky, pak tohoto jedince nenapařte zpět na jeho rodiče, ale jděte vpřed a dejte ho do páru s vaším nejlepším zvířetem a tím dostanete tyto „rozbité" (oddělené) znaky ještě více a rychleji do svého chovu, který se tak zlepší....
Kreslení pávíci
- Moje zkušenost je ,že barevnoocasí pávíci jsou v kresbě recesivní oproti jednobarevným; křížení strakatých s barevnoocasými nepřináší kýžené výsledky. Nejlepší je spáření čistě kreslených barevnoocasých s nejlepšími jednobarevnými jedinci, které doma máme a pak dál sourozence (F1 — první generace) spolu do páru. Teoreticky bychom měli odchovat 25% čistě kreslených barevnoocasých. Všechna mláďata, která budou z těchto páření strakatá, vyřadíme.
- U štítníků je to těžší, poněvadž zde hraje více faktorů svoji roli, ale způsob a postup je tentýž — sourozence z čistě kreslených štítníků x jednobarevných spářit spolu a zde také strakatá zvířata vyřadit.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář