Čínský holub | Chinesentaube | Chinese owl
![]() |
![]() |
![]() |
Zařazení v seznamu ES: strukturoví č. 609
Původ: v severoafricko-španělské oblasti. V polovině 19. století byli přes Francii dovezeni do Německa, kde vznikly některé další rázy.
Plemenné znaky
Holub s výraznými pernatými ozdobami, které se nevyskytují u žádného jiného plemena, klidné a důvěřivé povahy. Tělo krátké, širokoprsé, nízkého postoje.
Posuzování
Jen při klidu holuba mohou zcela vyniknout jeho pernaté ozdoby. Během posuzování klademe důraz na bohatost a tvar pernatých ozdob, stejně jako na typ. Hlava, barva a kresba jsou méně významné.
Exteriér
Hlava: mírně klenutá, mezi očima široká, čelo plné.
Oči: velké a živé, tmavé u bílých, štítníků a barevnoocasých, červené až
oranžové u ostatních rázů. Obočnice hladké, světlé, ne červené.
Zobák: široce nasazený, zkrácený střední. Světlý u bílých, štítníků a barevnoocasých, u ostatních rázů světlý až černý podle zbarvení opeření. Ozobí hladké, málo vyvinuté.
Křídla: krátká, letky široké.
Ocas: krátký, dobře složený, z 12 ocasních per.
Opeření: bohaté, široké a měkké.
Pernaté ozdoby: Krční límec — co největší, hustý a uzavřený, dozadu oboustranně plynule přechází do hřívy. Hříva — vytváří ji vodorovně nazad rostoucí opeření po stranách krku. Horní poduška — sestává z dlouhého, měkkého, nahoru a do stran rostoucího hrudního opeření, bez mezer, které by narušovaly mimořádnou šířku hrudi. Po stranách je horní poduška plynule zaoblená a dosahuje až ke krčnímu límci. Ohbí křídelních štítů zcela překrývá. Pěšinka — ve vodorovném směru odděluje horní a spodní podušku, probíhá od jednoho ramínka ke druhému, čím je umístěna níže, tím lépe. Dolní poduška — tvořena z dolů a do stran rostoucího peří mezi pešinkou a kalhotkami. Díky délce a šířce per, které ji spoluvytváří, jsou ohbí křídel zcela překryty. Kalhotky — silně vyvinuté chomáče per v prostoru před bérci, zasahují pokud možno až k prstům. „Kačírky" — stočená nebo horním směrem vyhnutá pera na ramenou, jsou povoleny, ale nevyžadují se.
Nohy: krátké, široce nasazené, neopeřené.
Krk: střední délky, hřívou dozadu lehce protažený, zepředu a po stranách
poduškami přikrytý.
Postava: hrud' co nejširší, záda mezi rameny co nejširší, mírně spadající.
Barva a kresba
Všechny barvy čisté a pokud možno syté. Utváření pruhů není významné. Andaluziáni — tmavé (černomodré) zbarvení hlavy a krku, hrud', břicho a ocas o něco světlejší, tmavomodré křídelní štíty mají načernalé lemy, letky vyúsťují tmavě. Mírné a nepříliš nápadné prorezavění letek je přípustné. Kresba štítníků, barevnoocasých, běloštítných, běloušů a tygrů jako u ostatních plemen. Almondi mají na krémovém případně_mandlovém základním zbarvení pokud možno pravidelně rozložené skvrny nebo pera v různých barvách. Ruční letky a ocas jsou krémové až bělavé, s černým a mandlovým stříkáními. Zbarvení s věkem holuba tmavne. Holubice jsou zpravidla slaběji prokresleny, než holubi. Zbarvení kite je černě tmavé s větším nebo menším bronzovým leskem na krku a hrudi a bronzovým proložením v letkách a ocasu. Golddun je barva prosvětlená se žlutavým nádechem na hrudi, který přechází až na břicho. Letky a ocasní pera vyúsťují žlutavě. Agate jsou jednobarevní holubi, po přepeření méně nebo více probělení, bez ustálené kresby. Ruční letky a ocasní pera jsou barevné. Proběleno je vyústění per. U De Roy je základní zbarvení oranžově (načervenale) žluté, s mahagonovým stříkáním nebo skvrnami, občasně s větším nebo menším podílem bílé. Letky a ocasní pera jsou většinou světlejší.
Rázy
Jednobarevní — bílí, černí, stříbrní, červení, žlutí, modří černopruzí, stříbřití pruhoví, modří bělouši, andaluziáni, modří kapratí, stříbřití kapratí, červenopruzí, žlutopruzí, červeně kapratí, žlutě kapratí, kropenáči černí, almondi, kite, golddun, agate v červené a žluté barvě, De Roy. Tygři — černí, červení a žlutí. Štítníci — černí, modří černopruzí, červení, žlutí, stříbřití, červenopruzí, žlutopruzí, kapratí modří, stříbřití, červení a žlutí. Barevnoocasí — černí, modří, stříbřití, červení a žlutí. Běloštítní — červení a žlutí.
Vady
Dlouhé či úzké tělo, vysoký postoj, rybí hřbet, příliš vyvinuté nebo jednostranné kačírky, chybějící hříva, jednostranné, nebo svisle dělené, ploché, málo vyvinuté, stejně jako růžicově uspořádané_podušky, nepravidelná nebo šikmá pěšinka, příliš dolů přerostlá horní poduška, řídká dolní poduška, řídký, otevřený nebo přerostlý krční límec, jednostranné nebo slabě vyvinuté kalhotky, dělený ocas, červené nebo hrubé obočnice.
Kroužek č. 7-8